22
Nisan
2020
Ekonomoist Dergisi

  Dr. Kenan Tekindağ, 6 yıl tıp mesleğini sürdürdükten sonra, 1999 yılında girişimciliğe soyunarak Aort Limited Şirketi'ni kurdu. Doktorluk yaptığı süre boyunca kişisel çabalarıyla bilgisayar yazılım programcılığı konusunda bilgi birikimi edinen Tekindağ, bu şirkette tıp birikimini bilişim sektörüyle entegre ederek kullanmayı planladı. Tekindağ'ın asıl amacı 1994 yılında geliştirmeye başladığı MedGate yazılımı adını verdiği projeyi hayata geçirmekti. Tekindağ, bunu 2000 yılında başardı. Sağlık sektörüne yönelik üretmiş olduğu MedGate yazılımı bini aşkın yenileme ve düzeltme işleminin ardından 2000 yılında piyasaya çıkarak ilk müşterisi olan İstanbul Büyükçekmece Kızılay Kan Merkezi tarafından kullanılmaya başlandı. Sağlık sektöründe data oluşturulmasına ve tıbbi görüntü cihazlarından alınan görüntülerin birebir arşivlenmesine imkan sağlayan bu ürünün şimdilik iki farklı sürümü satılıyor. Kenan Tekindağ ile geliştirdiği bu ürün ve kullanım yerleri sağlık sektörü için getirileri hakkında görüştük:

  MedGate programıyla tam olarak neler yapılabiliyor?

  Tekindağ: Bu program, hastaların kişisel bilgilerinin ve muayene bilgilerinin kayıt edilip arşivlenmesine yarıyor. Ancak programın özelliği, tüm bu bilgilerin yanı sıra hastanın endoskopi, termal kamera, MR, ultrason gibi tıbbi görüntüleme cihazlarından elde edilen görüntülerinin de resim veya video görüntü olarak kaydedilebilmesine imkan sağlaması, programda kullanılan grafikler sayesinde, özellikle çocuk hastalar için grafikle aşı takibi, boy, kilo artış takibi kolaylıkla yapılabiliyor. 

  Doktorlar için ne gibi kolaylıklar sağlıyor?

  Tekindağ: Doktorlar için hastaların bilgilerini sürekli saklayabilme, kolay ulaşabilme ve tüm verileri bir arada tutabilme imkanı sağlıyor. Hastalar için ise reçete, endoskopi raporu ve görüntüleri, radyoloji raporu ve görüntüleri gibi evrakları taşıma ve saklama sorunu ortadan kalkıyor. Ayrıca, özel muayenehaneler için küçük kapsamlı hesap kartı tutabilmek de mümkün.

  MedGate projesi üzerinde ne kadar süredir çalışıyorsunuz?

  Tekindağ: 1994 yılından bu yana bu proje üzerinde çalışıyorum. Bu süre zarfında sistem üzerinde yenileme, düzeltme ve eklemeleri içeren bini aşkın işlem yapıldı. Uygulamaya son halini 2000 yılında verdik. Şu anda İstanbul Küçükçekmece Kızılay Tıp Merkezi Endoskopi Departmanı'nda bu ürün kullanılıyor. Şimdiye kadar burada 550 hastanın endoskopi işlemleri yapılarak dijital görüntüleri kaydedildi ve arşivlendi. 

  Ürünün fiyatı ne kadar?
  
  Tekindağ: Şu anda ürünün iki sürümü mevcut. Birinci sürüm olan hasta takip programı, hastaların kişisel tıbbi bilgilerini kaydetmeye yarıyor. Ancak bu programda görüntü aktarımı yapılamıyor. Bu sürümün fiyatı KDV hariç 300 euro. İkinci sürüm ise hasta takibi sistemiyle birlikte dijital görüntü kaydı da yapabiliyor. Bu yazılımı dijital görüntü kayıt sistemi, renkli printer ve kayıtta kullanılacak ayak pedalı ile birlikte KDV hariç 3 bin 500 euro a satıyoruz. 2001 yılı sonuna kadar ikinci sürüm ürünlerimizden 30 adetlik satış gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.

Diğer Haberler